Plan lekcji

Plan lekcji
Zastępstwa

Reforma edukacji

Reforma edukacji

Wybierz grupe interesujących cię wiadomości || zobacz wszystkie || zobacz archiwum wiadomości

 

Szkoła arrow Gastronomiczne
Gastronomiczne
Uwaga ! Nadchodzi.... dietoprofilaktyka ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
01.12.2018.

         Badania naukowe wskazują, że odpowiednio dobrana dieta to profilaktyka oraz ważny element w walce z każdą chorobą. W naszej szkole w tym roku juz od września organizujemy zajęcia z dietoprofilaktyki. Młodzież zapoznaje się z metodami oceny sposobu żywienia, oceną stanu odżywienia oraz dietami stosowanymi w żywieniu dietetycznym.Kolejnym krokiem będzie organizacja warsztatów dotyczących odzywiania w poszczególnych schorzeniach. Chcąc pomóc naszym uczniomi ich rodzinom, na parterze pionu żółtego umieściliśmy "urnę" do której anonimowo każdy ze społeczności szkolnej może wrzucać karteczki z interesującą go tematyką. Najciekawsze i/lub najliczniejszezagadnienia juz po świętach będą poruszane na dodatkowych spotkaniach.

Zapraszamy !

 
Krajowy Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
01.12.2018.

Decyzją Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie nasza szkoła uzyskała rekomendację do nadania tego prestizowego wyróżnienia. 28 listopada w Ośrodku Rozwoju Edukacji miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia Krajowych Certyfikatów "Przedszkole i Szkoła Promująca Zdrowie". W tym roku Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przyznała to wyróżnienie 64 placówkom z całej Polski. Wśród odznaczonych szkół znalazł się również Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku. Podczas spotkania mieliśmy przyjemność zamienić kilka słów z panią profesor Barbarą Woynarowską , przewodniczącą Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu " Przedszkole i Szkoła Promująca Zdrowie", która to wraz z przedstawicielem Ministra Edukacji Narodowej (MEN) - Agnieszką Ludwin, zastępcą dyrektora w Departamencie Wychowania i Kształcenia Integracyjnego (DWKI) wręczyła nam nagrodę. Przyznanie certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy.

Program Przedszkole i Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1992 roku. Koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia. Ten ruch cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem , ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę przedszkola i szkoły. Droga do Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie nie jest prosta, warunki ubiegania się o certyfikat SzPZ są rygorystycznie kontrolowane przez organy Krajowej Komisji Szkoły Promującej Zdrowie, a ich spełnienie to wielkie wyzwanie zarówno dla uczniów szkoły, jak i grona pedagogicznego. Aktywność prozdrwotna szkoły sprawdzana jest w bardzo skrupulatny sposób przez komisję. Dokonuje ona analizy wszystkich obszarów działań, w których koordynator projektu SzPZ zobowiązany jest przedstawić raport autoewaluacji. Posiadanie Krajowego Certyfikatu jest zaszczytem dla szkoły, a jednocześnie zobowiązuje do tworzenia warunków, które sprzyjają dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej, podejmowania działań na rzecz zdrowia własnego oraz innych ludzi i tworzenia zdrowego środowiska. Posiadanie certyfikatu sprzyja rozwojowi szkoły, motywuje do pracy.

Serdecznie dziękujemy wojewódzkim koordynatorom - Tomaszowi Wojtasikowi oraz Barbarze Dobias-Mola, którzy wspierają naszą szkołę w stałym rozwoju oraz doskonaleniu w obszarze promocji zdrowia.

 
Warsztaty kulinarne "Z kaczką w roli głównej" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
15.11.2018.

Wczoraj, w naszej szkole odbyły się niezwykle inspirujące i twórcze warsztaty kulinarne "Z kaczką w roli głównej" dla uczniów klas gastronomicznych.

Warsztaty prowadzili: Pani Katarzyna Fojcik-Graczkowska - szefowa kuchni restauracji Hotel Spa Laskowo w Jankowicach

oraz Pan Mateusz Sobeczko - kucharz restauracji "Stadionova" w Tychach.

W trakcie pracy młodzież wykonała kilka bardzo ciekawych i kreatywnych potraw. Na początek była przepyszna przystawka: wątróbka z kaczki/kopytko ziemniaczane/grzyby shimeji/kasztany podana z świeżo pieczonym chlebem z dodatkiem palonego siana i czarnuszki.

Skomponowano także dwie wersje dania głównego:

pierś z kaczki/dynia/fioletowa marchew/kurki/żółtko

oraz udko z kaczki/buraki/krokiet/espuma z serka.

Wszystkie dania powstały w BARDZO wesołej i przyjaznej atmosferze !

A poza tym były przepyszne ! Rozpływały się w ustach !

Kto nie był, niech żałuje !

A my z całego serca dziękujemy naszym gościom za przeprowadzenie tak profesjonalnych i ciekawych warsztatów i z ogromną niecierpliwością czekamy na następne spotkanie !

DZIĘKUJEMY !

 
Etap szkolny "Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej" ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
15.11.2018.

W dniu 13 listopada br. odbył się w naszej szkole pierwszy etap Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Uczniowie biorący udział w tym etapie, rozwiązywali test zamknięty z zakresu hotelarstwa i gastronomii hotelowej składający się z 60 zadań. Do etapu okręgowego zakwalifikowały się: Alicja Wanke, Lidia Skiba i Aneta Wojtowicz z klasy II TA.

Gratulujemy i życzymy sukcesu na etapie okręgowym !

 
"Wzmocnij mózg przed maturą" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
15.11.2018.

We wtorek, 13 listopada br. w naszej szkole odbył się bardzo ciekawy i interesujacy wykład zorganizowany przez Śląską Wyższą Szkołę Medyczną w Katowicach w ramach Akademii Medycyny i Piękna. Temat przedstawianego wykładu to: "Wzmocnij mózg przed maturą". Został on przedstawiony przez Pana Marcina Osowskiego - dietetyka, doktoranta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz wykładowcę akademickiego SWSM w Katowicach.

W spotkaniiu wzięła udział klasa III TG.

W trakcie spotkania dowiedzielismy się, że niesłusznie uważa się, że inteligencja, pamięć oraz ogólna sprawność umysłowa jest uwarunkowana wyłącznie genetycznie. Niezbędny jest jedynie odpowiedni trening intelektualny oraz stworzenie warunków do jego rozwoju. Na spotkaniu zostały omówione także podstawowe zasady budowania optymalnych planów żywieniowych z uwzględnieniem produktów odżywczych wspomagających procesy energetyczne organizmu oraz wzmacniające pamięć.

Bardzo dziękujemy za to niezwykle ciekawe spotkanie !

(w artykule wykorzystano częściowo materiały ze strony SWSM w Katowicach)

 
Konkurs kucharsko-cukierniczy "Patriotyzm w gastronomii" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
15.11.2018.

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 13 listopada br. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs kucharsko-cukierniczy pod hasłem "Patriotyzm w gastronomii" . Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie własnej autorskiej potrawy w kolorystyce biało-czerwonej.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem stanęli do rywalizacji konkursowej. Jury konkursowe oceniało walory estetyczne, smak oraz sposób podania. Największe wrażenie w ocenie wywarł Patryk Zalas z klasy II TŻ, który zdobył I miejsce w konkursie.

 

 

Doceniono również danie Marty Błaszczykz klasy III TG, która otrzymała II miejsce.

   

Natomiast III miejsce przyznanie Oli Stankiewicz z klasy I TG uwzględniając świetne połączenia smakowe. Zwycięzcom, jak również wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach !

 
Od podstaw, czyli jak w najlepszych restauracjach świata PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
15.11.2018.

9 listopada br. młodzież naszej szkoły miała okazję wziąć udział w wyjatkowych warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Karola Karpiaka, absolwenta ZSE-U, który aktualnie doskonali swoje umiejętności w jednej z najlepszych restauracji w Kopenhadze, znanej w świecie kucharzy jako kulinarny Paryż.

- Od początku wiedziałem, że bycie kucharzem to nie tylko ciężka praca, ale też szansa na rozwój. Udział w wielu konkursach nie tylko pozwolił mi na poznawanie nowych osób, pogłębianie wiedzy i szkolenie techniki, ale również poszerzył horyzonty. Początek mojej przygody to praca w Rybniku. Zawsze doceniam dobrą kuchnię śląską. Później przyszedł czas na Wrocław, a teraz świat. Mam nadzieję, że podczas kolejnych lat uda mi się zdobyć doświadczenie w wielu krajach. - komentuje Karol. - Do szkoły będę wracał z przyjemnością, ponieważ wierzę, że siłą rozpędową dla młodych kucharzy jest ciężka praca, motywacja i ....inspiracja, która pozwala im działać i osiągać sukcesy.

Podczas zajęć młodzież wysłuchała nie tylko ciekawych historii związanych z funkcjonowaniem jednej z najlepszych restauracji w Danii, ale również zapoznała się z zasadami i technologią produkcji. Każdy z uwagą słuchał o nowych koncepcjach prowadzenia kuchni opartej na zrównoważonym rozwoju i szacunku dla produktu, który wykonuje się od podstaw. W części praktycznej każdy przygotował podpłomyki na żytnim zakwasie o imieniu Hieronim, który przyjechał z Warszawy od Pana Arka Andrzejewskiego, znanego szerzej jako Chlebodawca. Kolejnym ćwiczeniem było przygotowanie twarogu i serka mascarpone. Warsztaty były również wzbogacone o część poświęcona trendom w gastronomii i mozliwościami rozwoju dla młodych kucharzy.

Lidia Zawistowska opowiedziała o ciekawych inicjatywach w Polsce, podczas których jedzenie idzie nieustannie we współpracy ze sztuką.

- Wierzę, że każdy ma ogromny potencjał, który warto wykorzystać. Czasami warto tylko wskazać odpowiednią drogę i nauczyć wykorzystywać narzędzia - mówi Lidia.- Młodzi kucharze mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulinarnych jako wolontariusze. Często są to konferencje, gdzie bilety są bardzo drogie. Dzięki zaangażowaniu nie tylko można poznać swoich idoli i ciekawe osobowości, ale też znaleźć staż, czy wakacyjną pracę w prestiżowej restauracji.

Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie wspaniałych warsztatów, poświęcony czas i dzielenie się doświadczeniem.

 
"Przygotowanie do kariery", czyli warsztaty z Robertem Sową i marką Prymat GASTRO line ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
18.10.2018.

18 października br. w naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie kulinarne. Uczniowie klas gastronomicznych mieli okazję w czasie warsztatów "Przygotowanie do kariery" pracować ze znakomitym Mistrzem Kulinarnym Robertem Sową. W realizacji tego przedsięwzięcia pomogła znana na naszym rynku marka Prymat GASTRO line. W trakcie warsztatów panowała miła i serdeczna atmosfera. Uczniowie rozmawiali z Mistrzem i zadawali mnóstwo nurtujących ich pytan.

Wspólnie przygotowali niezywkle smaczne potrawy:

zupę hiszpańską z chorizo, oliwkami i świeżą kolendrą

pierś z kaczki z jabłkami i rodzynkami

kardamonowy torcik bezowy z kremem waniliowym i owocami.

Uczniowie uczestniczący w warsztatach otrzymali certyfikaty, fartuszki i książki kucharskie z autografem Mistrza, natomiast szkoła otrzymała przyprawy od firmy Prymat.

W podziękowaniu za długoletnią współpracę, społeczność szkolna uhonorowała Mistrza Roberta Sowę statuetką Przyjaciela Szkoły, natomiast firmę Prymat statuetką "Firmy wspierającej szkolnictwo zawodowe".

A kto nie był, niech żałuje ! Było naprawdę pysznie !

Specjalne podziekowania kierujemy dla uczniów z klasy I TR za profesjonalne zdjęcia i materiał filmowy z warsztatów !

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na facebooku :)

 

 
Już niedługo w naszej szkole kulinarne warsztaty z Robertem Sową ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
14.10.2018.

Już w czwartek, 18 października 2018 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku uczniowie będą mieli okazję spotkać się z autorytetem w branży gastronomicznej. W tym własnie dniu odbędą się bowiem wyjątkowe warsztaty kulinarne dla uczniów, których współorganizatorem jest firma Prymat, znany producent przypraw. Spotkanie poprowadzi Robert Sowa, znany kucharz, restaurator, autor książek kulinarnych, juror programu "Top Chef" oraz prowadzący program "Doradca smaku". Podczas warsztatów uczniowie będą mogli pod okiem mistrza przygotować ciekawe dania oraz porozmawiać z nim o najnowszych trendach w gastronomii. Podsumowaniem warsztatów będzie otrzymanie certyfikatów uczestnictwa oraz przypraw firmy Prymat.

 
Realizujemy projekt unijny "Wyższy poziom gastronomii" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
31.08.2018.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku z początkiem roku szkolnego 2018/2019 przystąpił do realizacji kolejnego projektu unijnego pt: "Wyższy poziom gastronomii" w ramach konkursu RPSL.11.02.02-IZ.01-24-175/17, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (oś priorytetowa: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego dla działania: 11.2 Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy - kształcenie zawodowe uczniów dla poddziałania: 11.2.2 Wsparcie szkolnictwa zawodowego - RIT).

W działaniach projektowych, które potrwają 2 lata weźmie udział 80 uczniów technikum oraz 8 nauczycieli ZSE-U. Beneficjenci wezmą udział w szkoleniach gastronomicznych, językowych a także odbędą staże w zakładach pracy. Dodatkowo projekt umożliwi doposażenie pracowni zawodowych.

Najważniejszym celem projektu jest umożliwienie uczniom podwyższenia swoich zawodowych umiejętności, dzięki czemu będą bardziej atrakcyjni dla przyszłych pracodawców i odpowiadali potrzebom nowoczesnego rynku pracy.

 
Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości 2018 PDF Drukuj Email
Wpisał: Janka   
29.06.2018.

W dniu 8 czerwca 2018 roku Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku otrzymał dyplom potwierdzający uznanie projektu „Kulinarni odkrywcy smaków, czyli o tym, że wszystkie drogi prowadzą do kuchni” za DOBRĄ PRAKTYKĘ w konkursie „Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości 2018”.

„Szkoła zawodowa najwyższej jakości” to konkurs na najlepsze praktyki szkół zawodowych w zakresie zapewnienia jakości kształcenia.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Fundusz Współpracy, a współorganiztorami Kuratorium Oświaty w Warszawie, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Partnerstwo na rzecz wsparcia osób młodych.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zidentyfikowanie, wybór i rozpowszechnienie najciekawszych rozwiązań podnoszących jakość edukacji zawodowej w Polsce.

Celem konkursu było zebranie i promowanie przykładów dobrych praktyk w zakresie zapewniania jakości w szkołach zawodowych. Dobra praktyka w szkolnictwie zawodowym, jest rozumiana jako „sprawdzona, godna naśladowania inicjatywa, często przełamująca dotychczasowe schematy postrzegania pewnych kwestii, nastawiona na rozwiązanie problemu (lub jego części), wykazująca duży stopień skuteczności, a także pewne nowatorstwo i prostotę”.

Udział w konkursie „Szkoła zawodowa najwyższej jakości” to doskonała okazja do tego, aby pochwalić się tym, co szkoła robi, nowatorskimi pomysłami nauczycieli, ciekawymi inicjatywami i osiągnięciami uczniów czy kompleksową współpracą z pracodawcami i innymi partnerami szkoły.

 
Zdrowe przekąski na "Festiwalu Nauki" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
30.05.2018.

25 maja 2018r. na rybnickim kampusie odbył się "Festiwal Nauki" dla uczniów szkół podstawowych. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zorganizowali stoisko ze zdrowymi przekąskami. Biorący udział w festiwalu częstowali się marchewkowymi i szpinakowymi muffinkami, koktajlami oraz świeżo wyciskanymi sokami owocowo-warzywnymi. Wszystkie pyszności dla młodych Rybniczan przygotowywali uczniowie klas I TG i II TŻ.

 
Warsztaty zawodoznawcze z gimnazjalistami PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
26.04.2018.

W piątek, 20 kwietnia odbyły się w naszej szkole warsztaty zawodoznawcze dla gimnazjalistów. Nasi goście razem ze starszymi koleżankami wykonały śliczne lizaki z liofilizowanymi owocami, czekoladą, kwiatami i innymi pysznymi dodatkami. Poznały też tajniki parzenia przepysznej kawy ! Było wesoło, kreatywnie i bardzo smacznie ! Do zobaczenia we wrześniu ! A już teraz zobaczcie fotorelację z warsztatów.

 

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 17 z 291

Znak Jakości Szkoły

GIMNAZJALISTA-KONKURS

Zachęcamy gimnazjalistów oraz uczniów naszej szkoły do zapoznania się z prezentacjami konkursowymi.

 

ZSEU_RYBNIK_TECHNIKUM
ZSEU_RYBNIK_BRANZOWA_SZKOLA

REKRUTACJA 2018/2019

Rekrutacja - kierunki

Rekrutacja - zasady

Rekrutacja - terminy

Rekrutacja - oddziały i punktacja

Rekrutacja - dokumenty

NASZE CERTYFIKATY

WIARYGODNA SZKOŁA

SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW

BEZPIECZNA SZKOŁA

Nasz partner