Plan lekcji

Plan lekcji
Zastępstwa

Reforma edukacji

Reforma edukacji

Wybierz grupe interesujących cię wiadomości || zobacz wszystkie || zobacz archiwum wiadomości

 

Szkoła arrow Gastronomiczne
Gastronomiczne
"Przygotowanie do kariery", czyli warsztaty z Robertem Sową i marką Prymat GASTRO line ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
18.10.2018.

18 października br. w naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie kulinarne. Uczniowie klas gastronomicznych mieli okazję w czasie warsztatów "Przygotowanie do kariery" pracować ze znakomitym Mistrzem Kulinarnym Robertem Sową. W realizacji tego przedsięwzięcia pomogła znana na naszym rynku marka Prymat GASTRO line. W trakcie warsztatów panowała miła i serdeczna atmosfera. Uczniowie rozmawiali z Mistrzem i zadawali mnóstwo nurtujących ich pytan.

Wspólnie przygotowali niezywkle smaczne potrawy:

zupę hiszpańską z chorizo, oliwkami i świeżą kolendrą

pierś z kaczki z jabłkami i rodzynkami

kardamonowy torcik bezowy z kremem waniliowym i owocami.

Uczniowie uczestniczący w warsztatach otrzymali certyfikaty, fartuszki i książki kucharskie z autografem Mistrza, natomiast szkoła otrzymała przyprawy od firmy Prymat.

W podziękowaniu za długoletnią współpracę, społeczność szkolna uhonorowała Mistrza Roberta Sowę statuetką Przyjaciela Szkoły, natomiast firmę Prymat statuetką "Firmy wspierającej szkolnictwo zawodowe".

A kto nie był, niech żałuje ! Było naprawdę pysznie !

Specjalne podziekowania kierujemy dla uczniów z klasy I TR za profesjonalne zdjęcia i materiał filmowy z warsztatów !

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na facebooku :)

 

 
Już niedługo w naszej szkole kulinarne warsztaty z Robertem Sową ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
14.10.2018.

Już w czwartek, 18 października 2018 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku uczniowie będą mieli okazję spotkać się z autorytetem w branży gastronomicznej. W tym własnie dniu odbędą się bowiem wyjątkowe warsztaty kulinarne dla uczniów, których współorganizatorem jest firma Prymat, znany producent przypraw. Spotkanie poprowadzi Robert Sowa, znany kucharz, restaurator, autor książek kulinarnych, juror programu "Top Chef" oraz prowadzący program "Doradca smaku". Podczas warsztatów uczniowie będą mogli pod okiem mistrza przygotować ciekawe dania oraz porozmawiać z nim o najnowszych trendach w gastronomii. Podsumowaniem warsztatów będzie otrzymanie certyfikatów uczestnictwa oraz przypraw firmy Prymat.

 
Realizujemy projekt unijny "Wyższy poziom gastronomii" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
31.08.2018.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku z początkiem roku szkolnego 2018/2019 przystąpił do realizacji kolejnego projektu unijnego pt: "Wyższy poziom gastronomii" w ramach konkursu RPSL.11.02.02-IZ.01-24-175/17, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (oś priorytetowa: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego dla działania: 11.2 Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy - kształcenie zawodowe uczniów dla poddziałania: 11.2.2 Wsparcie szkolnictwa zawodowego - RIT).

W działaniach projektowych, które potrwają 2 lata weźmie udział 80 uczniów technikum oraz 8 nauczycieli ZSE-U. Beneficjenci wezmą udział w szkoleniach gastronomicznych, językowych a także odbędą staże w zakładach pracy. Dodatkowo projekt umożliwi doposażenie pracowni zawodowych.

Najważniejszym celem projektu jest umożliwienie uczniom podwyższenia swoich zawodowych umiejętności, dzięki czemu będą bardziej atrakcyjni dla przyszłych pracodawców i odpowiadali potrzebom nowoczesnego rynku pracy.

 
Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości 2018 PDF Drukuj Email
Wpisał: Janka   
29.06.2018.

W dniu 8 czerwca 2018 roku Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku otrzymał dyplom potwierdzający uznanie projektu „Kulinarni odkrywcy smaków, czyli o tym, że wszystkie drogi prowadzą do kuchni” za DOBRĄ PRAKTYKĘ w konkursie „Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości 2018”.

„Szkoła zawodowa najwyższej jakości” to konkurs na najlepsze praktyki szkół zawodowych w zakresie zapewnienia jakości kształcenia.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Fundusz Współpracy, a współorganiztorami Kuratorium Oświaty w Warszawie, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Partnerstwo na rzecz wsparcia osób młodych.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zidentyfikowanie, wybór i rozpowszechnienie najciekawszych rozwiązań podnoszących jakość edukacji zawodowej w Polsce.

Celem konkursu było zebranie i promowanie przykładów dobrych praktyk w zakresie zapewniania jakości w szkołach zawodowych. Dobra praktyka w szkolnictwie zawodowym, jest rozumiana jako „sprawdzona, godna naśladowania inicjatywa, często przełamująca dotychczasowe schematy postrzegania pewnych kwestii, nastawiona na rozwiązanie problemu (lub jego części), wykazująca duży stopień skuteczności, a także pewne nowatorstwo i prostotę”.

Udział w konkursie „Szkoła zawodowa najwyższej jakości” to doskonała okazja do tego, aby pochwalić się tym, co szkoła robi, nowatorskimi pomysłami nauczycieli, ciekawymi inicjatywami i osiągnięciami uczniów czy kompleksową współpracą z pracodawcami i innymi partnerami szkoły.

 
Zdrowe przekąski na "Festiwalu Nauki" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
30.05.2018.

25 maja 2018r. na rybnickim kampusie odbył się "Festiwal Nauki" dla uczniów szkół podstawowych. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zorganizowali stoisko ze zdrowymi przekąskami. Biorący udział w festiwalu częstowali się marchewkowymi i szpinakowymi muffinkami, koktajlami oraz świeżo wyciskanymi sokami owocowo-warzywnymi. Wszystkie pyszności dla młodych Rybniczan przygotowywali uczniowie klas I TG i II TŻ.

 
Warsztaty zawodoznawcze z gimnazjalistami PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
26.04.2018.

W piątek, 20 kwietnia odbyły się w naszej szkole warsztaty zawodoznawcze dla gimnazjalistów. Nasi goście razem ze starszymi koleżankami wykonały śliczne lizaki z liofilizowanymi owocami, czekoladą, kwiatami i innymi pysznymi dodatkami. Poznały też tajniki parzenia przepysznej kawy ! Było wesoło, kreatywnie i bardzo smacznie ! Do zobaczenia we wrześniu ! A już teraz zobaczcie fotorelację z warsztatów.

 

 
Konkurs Wiedzy Hotelarskiej PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
26.04.2018.

Dnia 20 kwietnia br. odbył się Konkurs Wiedzy Hotelarskiej. W konkursie wzięło udział 37 uczniów z klas 2 TA, 2 TTG i 3 TA. Konkurs składał się z trzech etapów. Etap I to eliminacje polegające na wypełnieniu testu składającego się z 31 pytań. Etap II i III polegał na udzieleniu odpowiedzi na zadane pytania. Do etapu III awansowały trzy osoby, które uzyskały najwyższą ilość punktów.

I miejsce zajęła Dominika Kubasik z klasy 2 TA

II miejsce zajęła Martyna Dudek z klasy 2 TA

III miejsce otrzymała Patrycja Cichecka z klasy 2 TA.

Gratulujemy !!!

Sponsorem nagród był nHotel Kolejarz Best For You

 
Młodzi hotelarze na tropie, czyli wycieczka przedmiotowa do hotelu PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
08.04.2018.

Na początku kwietnia, przyszli hotelarze z klasy I TA wyruszyli, aby poznać zasady funkcjonowania hotelu "od podszewki". W tym właśnie celu udali się do hotelu "Diament****" w Ustroniu. Dzięki uprzejmości Pana Piotra Pukło Rooms Division Manager poznali wiele ciekawych tajników dotyczących organizacji pracy hotelu trzy- i czterogwiazdkowego. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i pokazanie charakteru pracy hotelarza.

Kolejna atrakcją dla klasy była wizyta w Zamku Prezydenta RP w Wiśle. Młodzież miała okazję zobaczyć nie tylko urokliwe wnętrza prezydenckiej rezydencji, ale także poznać wiele ciekawostek związanych z tym historycznym miejscem. Z nowymi wrażeniami i wiadomościami uczniowie wrócili do szkoły. Na pewno ta pouczająca wyprawa pozostanie w ich pamięci. A te piękne djęcia z wycieczki wykonała Wiktoria Kupczak-Krysiuk z klasy I TA.

 
Warsztaty z monodeserami w roli głównej ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
27.03.2018.

Dzisiaj, w naszej szkole uczniowie klasy drugiej technikum brali udział w warsztatach cukierniczych z fantastyczną szefową kuchni restauracji "Hotel Spa Laskowo" w Jankowicach Katarzyną Fojcik-Graczkowską i młodym zdolnym kucharzem restauracji "Stadionova" w Tychach Mateuszem Sobeczko. Tematem zajęć były bardzo popularne obecnie MONODESERY.

Uczniowie pod okiem profesjonalistów rewelacyjne i niezwykle smakowite desery złożone z wielu elementów. Były to trzy przepyszne musy: kokosowy, jabłkowo cynamonowy oraz o smaku marakuja-mango oblane błyszczącą polewą lub musnięte pomarańczowym zamszem w towarzystwie owocowej granoli, palonej białej czekolady, tiulu, chipsu mlecznego, ganaszu czekoladowego, karmelu, maślanej i czekoladowej kruszonki oraz świeżych owoców. Desery skomponowane przez uczniów były bardzo kreatywne i pomysłowe.

Te nowe pomysły na pewno zostaną nieraz przez nich wykorzystane.

Serdecznie dziękujemy za te fantastyczne zajęcia ! Z niecierpliwością czekamy na kolejne !

 
Szkolne konkursy wielkanocne ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
27.03.2018.

W poniedziałek 26 marca, jak co roku, odbyły się konkursy z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Tym razem zaproponowaliśmy młodzieży udział w dwóch konkurencjach: "Wielkanocne kreacje kulinarne - świąteczny deser" oraz "Stół Wielkanocny". Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, w konkursach wzięły udział aż 52 osoby !!!

Młodzi adepci sztuki kulinarnej byli oceniani przez przedstawicieli restauracji "Japan Sun Sushi&Grill" z Rybnika - Artura Głowkę, Martę Hellwig i Paulinę Bartecką a także szefa kuchni Domu Przyjęć Okolicznościowych "Finezja" ze Szczerbic - Kamila Kowalskiego. Jury wybrało trzy najlepsze desery.

III miejsce zdobyli Łukasz Masarczyk i Dorota Pawleta za "Biszkoptową niespodziankę"

II miejsce wywalczyły Marta Błaszczyk i Nikola Łukasik za "Bezowe marzenie".

Oceniających jednak najbardziej urzekła "Bazyliowa fantazja" i I miejsce przypadło Julii Jarockiej i Eligiuszowi Malinowskiemu.

Drugi świąteczny konkurs dotyczył dekoracji stołów i doboru zastawy stołowej do świątecznego menu. Jury w składzie: Anna Ryś, Patrycja Bielaczek i Piotr Borecki - Członek Stowarzyszenia Kelnerów Polskich, specjalista do spraw szkoleń kelnerskich miało nie lada zadanie.

III miejsce zajęła Natalia Gamoń i Angelika Gawron

II miejsce przypadło Patrycji Frączyńskiej i Piotrowi Szczepanek

Najlepiej stół zaaranżowały Alicja Motyka i Sandra Niemczyńska i zajęły I miejsce.

Serdecznie gratulujemy zarówno zwyciężcom, jak i wszystkim uczestnikom konkursów !

Tego dnia młodzież ZSEU zdobyła bardzo cenne nagrody dzięki pozyskanym sponsorom:

Centrum Modelowania Sylwetki z Jankowic

Gabinet Kosmetyki Estetycznej "Barbara Beauty"

Restauracja "Japan Sun Sushi&Grill" z Rybnika

Firma "Kagorz" z Jankowic

Firma "Gastrocontrol" z Suszca

Firma "Usługi Transportowe" ze Świerklan

Serdecznie dziękujemy !

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i życzymy Wesołych Świąt !

Konkurs potraw

 

 

 

 

 
Czekoladowe warsztaty z restauracją "Japan Sun Sushi&Grill" w naszej szkole ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
17.03.2018.

W ramach współpracy z restauracja "Japan Sun Sushi&Grill" z Rybnika, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych kolejny raz, SPECJALNIE dla młodzieży z technikum i zawodówki zorganizował fantastyczne warsztaty. Tematem przewodnim zajęć była... czekolada. W twórczej atmosferze szef kuchni Artur Głowka wraz z Pauliną Bartecką i Martą Hellwig zaprezentowali uczniom gastronomika zasady temperowania czekolady oraz sposoby jej zastosowania w deserach i potrawach. W bardzo kreatywnej atmosferze młodzież wykonała "Białą półkulę z kremem z białej czekolady z wasabi w towarzystwie domowej kruszonki z malinowym żelem i owocami", "Topniejąca kule czekoladową z musem z ciemnej czekolady i kakao na kruszonce z polewą karmelową" , Cupcakes cytrynowe z lemon curdem i borówkami". Przedstawicielom restauracji Japan Sun Sushi&Grill dziękujemy za przeprowadzenie warsztatów, które natchnęły uczniów do komponowania własnych pomysłów aranżacji potraw.

Było wesoło i baaaardzo słodko ! :)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i.... na następne warsztaty .

 
Kurs baristy i barmana w naszej szkole ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
14.02.2018.

Podczas ferii zimowych w naszej szkole odbył się kurs barman I stopnia i kurs baristy. Na kursie na baristę, młodzież poszerzyła swoją wiedzę, m.in. o historię kawy, gatunki kawy i ich charakterystykę. Dowiedziała się o sposobach palenia kawy oraz o jej właściwościach. W części praktycznej poznali cechy idealnego espresso, jakie czynności należy wykonać podczas spieniania mleka oraz jak parzyć różne rodzaje kaw.

Na kursie barmańskim uczniowie zapoznali się z zawodem barmana, dowiedzieli o technologii i towaroznawstwie napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz ćwiczyli różne techniki miksowania.

Gratulujemy zdobycia nowych umiejętności !

 
Etap okręgowy XXII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
29.01.2018.

12 stycznia 2018 r. w Gliwicach odbył się etap okręgowy II Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Tematyką przewodnią tegorocznej edycji były "Owoce i warzywa - przetwórstwo i rola w żywieniu". Naszą szkołę reprezentowała uczennica z klasy IV TG Jadwiga Adamaszek. W olimpiadzie wzięło udział 38 szkół ogólnokształących i techników (78 uczestników) z województwa śląskiego i opolskiego. Z przyjemnością informujemy, że Jadzia zajęła bardzo dobre 12 miejsce !

Serdecznie gratulujemy !

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 17 z 284

Znak Jakości Szkoły

GIMNAZJALISTA-KONKURS

Zachęcamy gimnazjalistów oraz uczniów naszej szkoły do zapoznania się z prezentacjami konkursowymi.

 

ZSEU_RYBNIK_TECHNIKUM
ZSEU_RYBNIK_BRANZOWA_SZKOLA

REKRUTACJA 2018/2019

Rekrutacja - kierunki

Rekrutacja - zasady

Rekrutacja - terminy

Rekrutacja - oddziały i punktacja

Rekrutacja - dokumenty

NASZE CERTYFIKATY

WIARYGODNA SZKOŁA

SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW

BEZPIECZNA SZKOŁA

Nasz partner