Plan lekcji

Plan lekcji
Zastępstwa

Reforma edukacji

Reforma edukacji

Wybierz grupe interesujących cię wiadomości || zobacz wszystkie || zobacz archiwum wiadomości

 

Szkoła arrow Gastronomiczne
Gastronomiczne
Julia Jarocka z klasy III TŻ w finale ogólnopolskiego konkursu "Kulinarny Talent 2019" ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
06.02.2019.

W dniu 28 marca 2018 roku w Warszawie odbędzie się XI finał ogólnopolskiego konkursu  "Kulinarny Talent 2019" . Pomysłodawcą i twórcą konkursu jest znany kucharz, restaurator, autor wielu książek kucharskich i autorytet w dziedzinie sztuki kulinarnej - Robert Sowa. "Kulinarny Talent" to prestizowy konkurs, który pozwala odkryć wybitne zdolności młodych, rozpoczynających życie zawodowe kucharzy.Do finału konkursu zakwalifikowało się tylko 12 mlodych kucharzy z całej Polski. Naszą szkołę będzie reprezentować Julia Jarocka z klasy III TŻ !!!

11 edycja konkursu odbędzie się w dniu 28 marca 2019 roku podczas 23 Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EURO GASTRO oraz 12 Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel.

A my już teraz trzymamy kciuki za Julkę ! Powodzenia !

 
Promowaliśmy zdrowe odżywianie w Auchan ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
28.01.2019.

We wtorek, 22 stycznia br. uczennice naszej szkoły z klas 1 TG i 2 TG promowały zdrowe odżywianie w supermarkecie Auchan w Rybniku. Wszyscy odwiedzający sklep byli częstowani świeżo wyciskanymi sokami m.in. z jabłek, szpinaku, marchwi oraz tartinkami z pastą z awokado i pietruszki na pumperniklu, a także z pastą pomidorową z bazylia i oliwą z oliwek. Osoby dodwiedzające Auchan zostały także zapoznane z ofertą edukacyjną szkoły.

 
Projekt "Praktyczne kształcenie mistrzów zawodu na europejskim rynku pracy" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
14.01.2019.

W ramach realizacji projektu " Praktyczne kształcenie mistrzów zawodu na europejskim rynku pracy " odbyły sie wizyty przygotowawcze. Celem było poznanie partnerów projektu : włoską firme A ROCCA - A Project Consult oraz hiszpańską firme Esmovia. Jednak najważniejszym celem tych wizyt było poznanie miejsc realizacji praktyk zawodowych oraz miejsc zakwaterowania uczestników. Pierwsza wizyta odbyła sie w dniach 01-03.12.2018 w miejscowości Barcellona Pozzo di Gotto na Sycylii . Natomiast druga wizyta odbyła sie w dniach 16-18.12.2018 w Walencji.

 
Nowe wyposażenie w sali obsługi konsumenta PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
14.01.2019.

Z przyjemnością przekazujemy dobrą wiadomość uczniom odbywającym zajęcia w sali obsługi konsumenta w naszej szkole. Otóż w ramamch realizowanego właśnie projektu unijnego "Wyższy poziom gastronomii" w pracowni pojawił się nowy ekspres ciśnieniowy wraz z młynkiem do mielenia kawy i nową zmywarką do naczyń.

 

Na pewno przygotowywana przez Was teraz kawa będzie jeszcze smaczniejsza !

 
Zakończyliśmy zajęcia z doradztwa zawodowego ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
14.01.2019.

Z początkiem roku szkolnego rozpoczęlismy kolejny projekt unijny "Wyższy poziom gastronomii". Własnie zakończyły się dla naszej młodzieży prowadzone przez specjalistów zajęcia z doradztwa zawodowego . Uczennice i uczniowie brali udział w spotkaniach zrówno grupowych jak i indywiduanych. Aktualnie realizujemy kurs języka zngielskiego. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

 
Nowy rok, nowy sprzet PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
02.01.2019.

Miło nam poinformować, że od 2019 roku uczniowie naszej szkoły będą korzystać z nowego wyposażenia pracowni gastronomicznych. Dzięki realizacji projektu unijnego "Wyższy poziom gastronomii" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO województwa śląskiego doposażyliśmy sale m.in. w drobny sprzęt gastronomiczny, piec konwekcyjno-parowy ora meble ze stali nierdzewnej.

Zrealizowane zostały również: doradztwo zawodowe oraz kurs języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

Już wkrótce kolejne działania dla uczestników projektu !

 
Uwaga ! Nadchodzi.... dietoprofilaktyka ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
01.12.2018.

         Badania naukowe wskazują, że odpowiednio dobrana dieta to profilaktyka oraz ważny element w walce z każdą chorobą. W naszej szkole w tym roku juz od września organizujemy zajęcia z dietoprofilaktyki. Młodzież zapoznaje się z metodami oceny sposobu żywienia, oceną stanu odżywienia oraz dietami stosowanymi w żywieniu dietetycznym.Kolejnym krokiem będzie organizacja warsztatów dotyczących odzywiania w poszczególnych schorzeniach. Chcąc pomóc naszym uczniomi ich rodzinom, na parterze pionu żółtego umieściliśmy "urnę" do której anonimowo każdy ze społeczności szkolnej może wrzucać karteczki z interesującą go tematyką. Najciekawsze i/lub najliczniejszezagadnienia juz po świętach będą poruszane na dodatkowych spotkaniach.

Zapraszamy !

 
Krajowy Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
01.12.2018.

Decyzją Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie nasza szkoła uzyskała rekomendację do nadania tego prestizowego wyróżnienia. 28 listopada w Ośrodku Rozwoju Edukacji miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia Krajowych Certyfikatów "Przedszkole i Szkoła Promująca Zdrowie". W tym roku Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przyznała to wyróżnienie 64 placówkom z całej Polski. Wśród odznaczonych szkół znalazł się również Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku. Podczas spotkania mieliśmy przyjemność zamienić kilka słów z panią profesor Barbarą Woynarowską , przewodniczącą Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu " Przedszkole i Szkoła Promująca Zdrowie", która to wraz z przedstawicielem Ministra Edukacji Narodowej (MEN) - Agnieszką Ludwin, zastępcą dyrektora w Departamencie Wychowania i Kształcenia Integracyjnego (DWKI) wręczyła nam nagrodę. Przyznanie certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy.

Program Przedszkole i Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1992 roku. Koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia. Ten ruch cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem , ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę przedszkola i szkoły. Droga do Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie nie jest prosta, warunki ubiegania się o certyfikat SzPZ są rygorystycznie kontrolowane przez organy Krajowej Komisji Szkoły Promującej Zdrowie, a ich spełnienie to wielkie wyzwanie zarówno dla uczniów szkoły, jak i grona pedagogicznego. Aktywność prozdrwotna szkoły sprawdzana jest w bardzo skrupulatny sposób przez komisję. Dokonuje ona analizy wszystkich obszarów działań, w których koordynator projektu SzPZ zobowiązany jest przedstawić raport autoewaluacji. Posiadanie Krajowego Certyfikatu jest zaszczytem dla szkoły, a jednocześnie zobowiązuje do tworzenia warunków, które sprzyjają dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej, podejmowania działań na rzecz zdrowia własnego oraz innych ludzi i tworzenia zdrowego środowiska. Posiadanie certyfikatu sprzyja rozwojowi szkoły, motywuje do pracy.

Serdecznie dziękujemy wojewódzkim koordynatorom - Tomaszowi Wojtasikowi oraz Barbarze Dobias-Mola, którzy wspierają naszą szkołę w stałym rozwoju oraz doskonaleniu w obszarze promocji zdrowia.

 
Warsztaty kulinarne "Z kaczką w roli głównej" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
15.11.2018.

Wczoraj, w naszej szkole odbyły się niezwykle inspirujące i twórcze warsztaty kulinarne "Z kaczką w roli głównej" dla uczniów klas gastronomicznych.

Warsztaty prowadzili: Pani Katarzyna Fojcik-Graczkowska - szefowa kuchni restauracji Hotel Spa Laskowo w Jankowicach

oraz Pan Mateusz Sobeczko - kucharz restauracji "Stadionova" w Tychach.

W trakcie pracy młodzież wykonała kilka bardzo ciekawych i kreatywnych potraw. Na początek była przepyszna przystawka: wątróbka z kaczki/kopytko ziemniaczane/grzyby shimeji/kasztany podana z świeżo pieczonym chlebem z dodatkiem palonego siana i czarnuszki.

Skomponowano także dwie wersje dania głównego:

pierś z kaczki/dynia/fioletowa marchew/kurki/żółtko

oraz udko z kaczki/buraki/krokiet/espuma z serka.

Wszystkie dania powstały w BARDZO wesołej i przyjaznej atmosferze !

A poza tym były przepyszne ! Rozpływały się w ustach !

Kto nie był, niech żałuje !

A my z całego serca dziękujemy naszym gościom za przeprowadzenie tak profesjonalnych i ciekawych warsztatów i z ogromną niecierpliwością czekamy na następne spotkanie !

DZIĘKUJEMY !

 
Etap szkolny "Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej" ! PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
15.11.2018.

W dniu 13 listopada br. odbył się w naszej szkole pierwszy etap Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Uczniowie biorący udział w tym etapie, rozwiązywali test zamknięty z zakresu hotelarstwa i gastronomii hotelowej składający się z 60 zadań. Do etapu okręgowego zakwalifikowały się: Alicja Wanke, Lidia Skiba i Aneta Wojtowicz z klasy II TA.

Gratulujemy i życzymy sukcesu na etapie okręgowym !

 
"Wzmocnij mózg przed maturą" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
15.11.2018.

We wtorek, 13 listopada br. w naszej szkole odbył się bardzo ciekawy i interesujacy wykład zorganizowany przez Śląską Wyższą Szkołę Medyczną w Katowicach w ramach Akademii Medycyny i Piękna. Temat przedstawianego wykładu to: "Wzmocnij mózg przed maturą". Został on przedstawiony przez Pana Marcina Osowskiego - dietetyka, doktoranta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz wykładowcę akademickiego SWSM w Katowicach.

W spotkaniiu wzięła udział klasa III TG.

W trakcie spotkania dowiedzielismy się, że niesłusznie uważa się, że inteligencja, pamięć oraz ogólna sprawność umysłowa jest uwarunkowana wyłącznie genetycznie. Niezbędny jest jedynie odpowiedni trening intelektualny oraz stworzenie warunków do jego rozwoju. Na spotkaniu zostały omówione także podstawowe zasady budowania optymalnych planów żywieniowych z uwzględnieniem produktów odżywczych wspomagających procesy energetyczne organizmu oraz wzmacniające pamięć.

Bardzo dziękujemy za to niezwykle ciekawe spotkanie !

(w artykule wykorzystano częściowo materiały ze strony SWSM w Katowicach)

 
Konkurs kucharsko-cukierniczy "Patriotyzm w gastronomii" PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
15.11.2018.

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 13 listopada br. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs kucharsko-cukierniczy pod hasłem "Patriotyzm w gastronomii" . Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie własnej autorskiej potrawy w kolorystyce biało-czerwonej.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem stanęli do rywalizacji konkursowej. Jury konkursowe oceniało walory estetyczne, smak oraz sposób podania. Największe wrażenie w ocenie wywarł Patryk Zalas z klasy II TŻ, który zdobył I miejsce w konkursie.

 

 

Doceniono również danie Marty Błaszczykz klasy III TG, która otrzymała II miejsce.

   

Natomiast III miejsce przyznanie Oli Stankiewicz z klasy I TG uwzględniając świetne połączenia smakowe. Zwycięzcom, jak również wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach !

 
Od podstaw, czyli jak w najlepszych restauracjach świata PDF Drukuj Email
Wpisał: Kasia S.   
15.11.2018.

9 listopada br. młodzież naszej szkoły miała okazję wziąć udział w wyjatkowych warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Karola Karpiaka, absolwenta ZSE-U, który aktualnie doskonali swoje umiejętności w jednej z najlepszych restauracji w Kopenhadze, znanej w świecie kucharzy jako kulinarny Paryż.

- Od początku wiedziałem, że bycie kucharzem to nie tylko ciężka praca, ale też szansa na rozwój. Udział w wielu konkursach nie tylko pozwolił mi na poznawanie nowych osób, pogłębianie wiedzy i szkolenie techniki, ale również poszerzył horyzonty. Początek mojej przygody to praca w Rybniku. Zawsze doceniam dobrą kuchnię śląską. Później przyszedł czas na Wrocław, a teraz świat. Mam nadzieję, że podczas kolejnych lat uda mi się zdobyć doświadczenie w wielu krajach. - komentuje Karol. - Do szkoły będę wracał z przyjemnością, ponieważ wierzę, że siłą rozpędową dla młodych kucharzy jest ciężka praca, motywacja i ....inspiracja, która pozwala im działać i osiągać sukcesy.

Podczas zajęć młodzież wysłuchała nie tylko ciekawych historii związanych z funkcjonowaniem jednej z najlepszych restauracji w Danii, ale również zapoznała się z zasadami i technologią produkcji. Każdy z uwagą słuchał o nowych koncepcjach prowadzenia kuchni opartej na zrównoważonym rozwoju i szacunku dla produktu, który wykonuje się od podstaw. W części praktycznej każdy przygotował podpłomyki na żytnim zakwasie o imieniu Hieronim, który przyjechał z Warszawy od Pana Arka Andrzejewskiego, znanego szerzej jako Chlebodawca. Kolejnym ćwiczeniem było przygotowanie twarogu i serka mascarpone. Warsztaty były również wzbogacone o część poświęcona trendom w gastronomii i mozliwościami rozwoju dla młodych kucharzy.

Lidia Zawistowska opowiedziała o ciekawych inicjatywach w Polsce, podczas których jedzenie idzie nieustannie we współpracy ze sztuką.

- Wierzę, że każdy ma ogromny potencjał, który warto wykorzystać. Czasami warto tylko wskazać odpowiednią drogę i nauczyć wykorzystywać narzędzia - mówi Lidia.- Młodzi kucharze mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulinarnych jako wolontariusze. Często są to konferencje, gdzie bilety są bardzo drogie. Dzięki zaangażowaniu nie tylko można poznać swoich idoli i ciekawe osobowości, ale też znaleźć staż, czy wakacyjną pracę w prestiżowej restauracji.

Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie wspaniałych warsztatów, poświęcony czas i dzielenie się doświadczeniem.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 17 z 297

Znak Jakości Szkoły

GIMNAZJALISTA-KONKURS

Zachęcamy gimnazjalistów oraz uczniów naszej szkoły do zapoznania się z prezentacjami konkursowymi.

 

ZSEU_RYBNIK_TECHNIKUM
ZSEU_RYBNIK_BRANZOWA_SZKOLA

REKRUTACJA 2018/2019

Rekrutacja - kierunki

Rekrutacja - zasady

Rekrutacja - terminy

Rekrutacja - oddziały i punktacja

Rekrutacja - dokumenty

NASZE CERTYFIKATY

WIARYGODNA SZKOŁA

SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW

BEZPIECZNA SZKOŁA

Nasz partner