Plan lekcji

Plan lekcji
Zastępstwa

Reforma edukacji

Reforma edukacji

Wybierz grupe interesujących cię wiadomości || zobacz wszystkie || zobacz archiwum wiadomości

 

Szkoła
Spotkanie z Heraklitem z Efezu w wiedeńskiej firmie LKW Walter PDF Drukuj Email
Wpisał: Janka   
27.11.2017.

17 listopada 2017 r. skoro świt wyruszyliśmy do Wiednia, by już o 9.00 rano przekroczyć progi wiedeńskiego przedsiębiorstwa specjalizującego się w organizowaniu międzynarodowego transportu. Prezentacja filmu i prelekcja w sali konferencyjnej firmy, odwiedzenie wybranych działów, możliwość przeprowadzenia rozmowy telefonicznej z przedstawicielami partnerskich firm, rozmowy z pracownikami uświadomiły nam, jakie umiejętności i cechy osobowości są pożądane na współczesnym europejskim rynku pracy. Kiedy spotkaliśmy się z absolwentami naszej szkoły – Arturem Gojnym i Lidką Kciuk, którzy od kilku lat pracują w LKW Walter, nabraliśmy przekonania, że nam też może się udać, ale trzeba działać już dziś. Dlatego też niektórzy z nas przystąpili do pierwszej w życiu rozmowy kwalifikacyjnej - przeprowadzonej w języku niemieckim! Efekt? Dwoje uczniów z klasy ekonomicznej - Aleksandra Juraszczyk i Wiktor Mandel - odbędzie staż zawodowy w Wiedniu!

Organizatorzy wyjazdu – pani dyrektor Katarzyna Sładczyk i pani Katarzyna Zdrzałek - zadbały też o dostarczenie nam wrażeń estetycznych, bo listopadowe popołudnie spędziliśmy w centrum Wiednia, zwiedzając galerię malarską Albertina z płótnami Bruegela, Rafaela, Moneta, Picassa, Chagalla oraz podziwiając imponujące zbiory Austriackiej Biblioteki Narodowej. Był też czas na zakupy na świątecznym jarmarku J

Wizyta w stolicy Austrii przekonała nas, że misja LKW Walter wyrażona w słowach Heraklita z Efezu „panta rhei” trafnie charakteryzuje nie tylko płynny przewóz ładunków, ale przede wszystkim ilustruje ważną cechę współczesnego świata – jego różnorodność i nieustanną zmienność. Wiemy już na pewno: możemy zmieniać nasze życie i samodzielnie kształtować zawodową karierę! Może w LKW Walter…?

CZY HERAKLIT Z EFEZU BYŁ LOGISTYKIEM ?

W listopadowy piątek przekonaliśmy się, że znane powiedzenie Heraklita “panta rhei” nie tylko inspiruje filozofów i pisarzy, ale także jest misją nowoczesnej, austriackiej korporacji LKW WALTER Group. Dzięki wieloletniej współpracy naszej szkoły z firmą mogliśmy z bliska przyjrzeć się organizacji pracy, relacjom pracowników firmy lidera na rynku europejskim w dziedzinie logistyki i transportu.

Po nocnej podróży dotarliśmy do Wiednia, gdzie mieści się przedsiębiorstwo. Z podekscytowaniem oglądaliśmy przygotowaną na ten dzień prezentację, słuchaliśmy prelekcji o polityce firmy i specyfice jej działalności. W trakcie wykładu trójka uczniów naszej szkoły miała pierwszą w życiu rozmowę kwalifikacyjną, w dodatku przeprowadzoną w języku niemieckim. Po prezentacji w kilkuosobowych zespołach przyglądaliśmy się pracy pod okiem pracowników firmy. Dowiedzieliśmy się, że pracuje tam ponad 1400 osób! Mieliśmy okazję zobaczyć nowoczesne, przestronne pomieszczenia, w których znajdują się pracownicy podzieleni na zespoły ze względu na kraje, których przewozy organizują. Odważne osoby mogły przeprowadzić rozmowę telefoniczną z przewoźnikami na temat ładunku i jego trasy. Mieliśmy również okazję monitorować za pomocą odpowiednich programów wysłane i oczekujące na transport ładunki. W trakcie oprowadzania mogliśmy zadać pytania, które się nam nasunęły dotyczące warunków stażu, zamieszkania w Wiedniu, wynagrodzeń. Oprócz biur pracowników zobaczyliśmy również stołówkę, ogromny magazyn, punkty z napojami, gdzie spotykają się pracownicy w trakcie przerw.

Podczas pobytu mieliśmy również okazję spotkać tam dwóch absolwentów naszej szkoły- Lidię i Artura- którzy na stałe pracują w LKW WALTER. Opowiadali nam krok po kroku, jak wyglądała ich podróż ku karierze w Wiedniu. Ich historie dodatkowo nas zmotywowały. Pokazały, że kształcenie w naszej szkole umożliwia zdobycie tak znaczącego sukcesu. Następnie mieliśmy czas na poczęstunek, opowiedzenie, jak wyglądają praktyki w Polsce w poszczególnych zawodach.

Na koniec nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcie w centralnym miejscu, przy ścianie z grafiką i słowach Heraklita z Efezu “panta rhei”, czyli wszystko płynie. Napis znajduję się w tym miejscu nieprzypadkowo. Naprzeciw wejścia do przedsiębiorstwa, tuż przed oczami każdego pracownika, widnieje główny zamysł i misja, która codziennie im przyświeca po przyjściu do pracy. Stwierdzenie “wszystko płynie” to z pewnością określenie ciągłej i zmiennej pracy tamtejszych logistyków, ale także motto, które powinno przypominać nam o ciągłym biegu życia i motywować do zdobywania szczytów kariery na wzór filozofii Heraklita. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do centrum Wiednia. Przewodnik zapoznał nas z historią władców Austrii, cechami architektury, ciekawostkami związanymi z Wiedniem. Pierwszym miejscem, które zobaczyliśmy, była Albertina. Jest to imponująca ekspozycja malarstwa założona przez Alberta Sasko- Cieszyńskiego. Mogliśmy podziwiać tam dzieła sztuki takich artystów, jak Michał Anioł, Peter Paul Rubens, Hieronim Bosch, Pieter Bruegel, Paul Cézanne, Pablo Picasso. Dodatkowo mogliśmy przejść przez oryginalnie umeblowane pomieszczenia, w których niegdyś mieszkali Habsburgowie. Następnym miejscem, które widzieliśmy, była Austriacka Biblioteka Narodowa będąca jednocześnie główną biblioteką akademicką w kraju. Przechowywane są tam zbiory książek kolekcjonowane od czasów Habsburgów. Znajduje się tam ponad 10.000.000 książek, z czego tylko jedna trzecia to dokumenty pisane drukiem. Zbiory zawierają m.in.: papirusy, rękopisy, starożytne rzadkie księgi i mapy. Uwagę przyciągały także znajdujące się na suficie freski. Mieliśmy również okazję podziwiać budowlę oraz wnętrze Katedry św. Szczepana. Świątynia zawiera liczne działa epoki baroku oraz gotyku. W podziemiach znajdują się groby książąt z austriackiej linii Habsburgów i ważnych osobistości Austrii.

Podczas wizyty w Wiedniu mogliśmy zobaczyć przygotowania do jarmarku bożonarodzeniowego, mogliśmy już zakupić pamiątki, zobaczyć unikatowe ozdoby świąteczne, a w godzinach wieczornych nasz zachwyt wzbudziło oświetlenie miasta.

Pełni energii i przemyśleń na temat podjęcia decyzji o aplikowaniu na staż oraz pełni niepewności, czy udało się uczniom przekonać do siebie pracowników LKW Walter, wróciliśmy do Polski, rozważając te dylematy zgodnie z filozofią panta rhei.

Aleksandra Juraszczyk

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Znak Jakości Szkoły

GIMNAZJALISTA-KONKURS

Zachęcamy gimnazjalistów oraz uczniów naszej szkoły do zapoznania się z prezentacjami konkursowymi.

 

ZSEU_RYBNIK_TECHNIKUM
ZSEU_RYBNIK_BRANZOWA_SZKOLA

REKRUTACJA 2018/2019

Rekrutacja - kierunki

Rekrutacja - zasady

Rekrutacja - terminy

Rekrutacja - oddziały i punktacja

Rekrutacja - dokumenty

NASZE CERTYFIKATY

WIARYGODNA SZKOŁA

SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW

BEZPIECZNA SZKOŁA

Nasz partner

Gościmy

Odwiedza nas 9 gości